Skuteczna ochrona przed letnim słońcem

Kupując okulary przeciwsłoneczne (takie na przykład: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html), najczęściej wybieramy takie, które podobają nam się wizualnie, dobrze pasują nam do twarzy, może także do ubioru. Trudno nam ocenić skuteczność ich działania, zwykle nie przejmujemy się napisami na nich umieszczonymi i uznajemy, że skoro nie razi nas w nich słońce, to wszystko jest w porządku. Nic bardziej błędnego.

Ciemność, która może szkodzić

 

Warto wiedzieć, że źle skonstruowane okulary mogą nam tylko zaszkodzić. Każde okulary posiadają inną wartość filtra UVA i UVB. Filtr od 400 w górę jest wystarczający przy natężeniu słońca w lecie w Polsce. Jednak naklejka z taką informacją nie musi oznaczać, że dane okulary naprawdę ją posiadają. Kupując u optyka, możemy mieć 99% pewności, że kupujemy prawdziwe okulary z filtrem. Na bazarze lub na ulicy takiej pewności nie mamy. Tym bardziej powinno nas zastanowić, jeśli trafiamy gdzieś na okulary przeciwsłoneczne w niezwykle niskiej cenie, po kilka złotych za sztukę.

Okulary bez filtra

Jeśli używamy okularów, które nie mają filtra, szkodzimy oczom

Autor zdjęcia: Chris Hunkeler

Jeśli używamy okularów, które nie mają filtra, szkodzimy oczom. Wówczas bowiem w ciemniejszym otoczeniu źrenice oczu się rozszerzają, aby przyjąć więcej światła. Wtedy pochłaniają więcej promieniowania UV, którego nie zatrzymują okulary. W efekcie możemy nabawić się takich chorób, jak zaćma czy skrzydlik, a w łagodniejszej wersji zapalenia spojówek. Najgorsza z tych trzech jest naturalnie zaćma, bo na początku ciężko ją zdiagnozować.

Rozwiązanie jest jedno – absolutnie nie warto oszczędzać na okularach. Trzeba kupować je tak samo, jak kupuje się standardowe okulary korekcyjne. W ten sposób mogą służyć latami, jeśli będziemy o nie dbali, a zarazem będą spełniały swoją funkcję ochronną.

Comments are closed.

© Grajewia